شمارۀ ۷۳ ـ محله‌های مردمی تهران

محله‌های مردمی تهران

دگرگونی‌های شهری و جامعۀ مدنی

مینا سعیدی شهروز

 

این مجموعه ترکیبی است از پژوهش‌های مستقل و پژوهش‌هایی که برگرفته از نتایج مطالعات گروه دیده‌بان شهری انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران زیر نظر نگارنده مینا سعیدی شهروز در فاصلۀ سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ انجام شده است. برای تدوین کتاب از پژوهشگران خواسته شد که هر یک مقاله‌ای در ارتباط با موضوع خود را برای انتشار در این مجموعه در اختیار نهند.

مبنای این پژوهش‌ها بررسی چگونگی شرکت فعال مردمان ساکن این محله‌ها برای ارتقای کیفیت زندگی شهری و ارتقای کیفیت محیط مسکونی خود بوده است. مشارکتی که عمدتاً خودانگیخته و بیش و کم رها از مداخله‌های نهاد‌های رسمی اداری و مدیریت شهری صورت گرفته است و نشان از تمنای حیات مدنی و نیاز‌های زندگی شهری معاصر دارد.

این کتاب بر آن است که نشان دهد چنانچه این تمنا و اقدام‌های عملی ناشی از آن از سوی نهاد‌های رسمی درک شوند و اقدامات این نماد‌ها در هماهنگی و همراهی با این جنبش خودانگیخته قرار گیرد، نتایجی به مراتب ژرف‌تر، گسترده‌تر و شگفت‌آور در سازمان‌دهی عرصه‌های عمومی و فضاهای شهری حاصل آمده و به تکوین سرمایۀ اجتماعی در محله‌های شهری منجر خواهد شد.

مینا سعیدی شهروز، معمار و شهرساز، دکتری جغرافیای شهری از دانشگاه نانتر پاریس است و در حال حاضر در دانشگاه معماری پاریس لاویلت تدریس می‌کند و عضو هیئت علمی آزمایشگاه ال ای ای معماری و انسان‌شناسی (UMR LAVUE - CNRS) می‌باشد.
او از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ مسئول دیده‌بان شهری تهران و شهرهای ایران (OUTI) در انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران بود.

زبان: فارسی

برای تهیۀ کتاب این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.

تماس با ما

انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران

انجمن از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ (اداره) و ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ (کتابخانه) باز است.

تهران، خیابان فلسطین، خیابان وحید نظری، کوچۀ ادیب، پلاک ۱، صندوق پستی ۳۴۹۵ـ۱۵۸۱۵

تلفن : ۹۲ ۱۱ ۴۰ ۶۶ و ۵۳ ۲۱ ۴۱ ۶۶
فاکس : ۰۱ ۵۵ ۴۰ ۶۶
ایمیل : ifri@ifriran.org