معرفی زمینه‌های پژوهشی

فعالیت‌های علمی انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران در زمینۀ علوم اجتماعی و انسانی است. این فعالیت‌ها نتیجۀ جهت‌گیری‌های انجمن است. انجمن با توجه به نیازهای سازمان‌ها و پژوهشگران، از توانایی پژوهشی کشور فرانسه کمک می‌گیرد. تحول سیاست علمی به زمینه‌های تخصصی پژوهشگران حاضر در انجمن، چه بورسیه‌های طولانی‌مدت، چه دانشجویان دانشگاه‌های فرانسه و چه پژوهشگران نهادی در مأموریت، مرتبط است. به منظور سهولت در مطالعه، پژوهش‌ها به سه گروه تقسیم می‌شوند:‌ باستان‌شناسی و تاریخ باستان، مطالعات کلاسیک (ادبیات کلاسیک و مدرن، تاریخ قرون وسطی و تاریخ مدرن، نسخه‌شناسی، تاریخ هنر و ...) و مطالعات معاصر (در تمام زمینه‌های مربوط به ایران).

همۀ فعالیت‌های انجمن با همکاری مؤسسات ایرانی، چه در تهران و چه در سایر کشور، انجام می‌شود و این همکاری، در حال گسترش است. از این جهت، فعالیت‌های مربوط به باستان‌شناسی با کمک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین پژوهشکدۀ باستان‌شناسی صورت می‌گیرد. برای مطالعات کلاسیک، تعداد زیادی از مؤسسات عمومی و خصوصی با انجمن همکاری می‌کنند؛ مثل دانشگاه‌ها، آرشیو ملی، کتابخانۀ ملی و دایرة‌المعارف‌ها. در زمینۀ مطالعات معاصر، سازمان‌های دولتی، مراکز دانشگاهی و دفاتر متخصصانی که با سازمان‌های عمومی قرارداد می‌بندند, با انجمن همکاری می‌کنند. عملاً، این همکاری به تحقیقات مشترک می‌انجامد و به شکل‌های گوناگونی منتشر می‌شود؛ مانند تحقیقات میدانی و یا کتابخانه‌ای، مجموعه‌ای از مستندات، جلسات علمی و کتاب.

پژوهشگران علاقه‌مند می‌توانند جهت کسب اطلاعات راجع به پژوهش‌های حال حاضر و برنامه‌ریزی شده، پیدا کردن همکاران ایرانی و یا ارائۀ پیشنهاد دربارۀ پروژه‌های پژوهشی جدید در زمینۀ فعالیت‌های انجمن، با آن این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.

تماس با ما

انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران

انجمن از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ (اداره) و ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ (کتابخانه) باز است.

تهران، خیابان فلسطین، خیابان وحید نظری، کوچۀ ادیب، پلاک ۱، صندوق پستی ۳۴۹۵ـ۱۵۸۱۵

تلفن : ۹۲ ۱۱ ۴۰ ۶۶ و ۵۳ ۲۱ ۴۱ ۶۶
فاکس : ۰۱ ۵۵ ۴۰ ۶۶
ایمیل : ifri@ifriran.org