معرفی انجمن

 

انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران

انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران مؤسسه‌ای فرهنگی با استقلال مالی وابسته به وزارت امور خارجه و توسعۀ بین‌المللی فرانسه است. این مؤسسه جزو ۲۷ مرکز تحقیقاتی فرانسه در جهان محسوب می‌شود که هدف آن‌ها ترویج تحقیقات در زمینه‌های باستان‌شناسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی است.

دامنۀ تحقیقات انجمن ایران‌شناسی فرانسه محدود به مرزهای جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه این انجمن به همۀ فرهنگ‌هایی که تحت نفوذ فرهنگ ایران قرار می‌گیرند، توجه دارد.

انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران در سال ۱۹۸۳ با ادغام هیئت باستان‌شناسی فرانسه در ایران (DAFI) که در سال ۱۸۹۷ تشکیل شده است و انجمن ایران‌شناسی فرانسه در تهران (IFIT) که هانری کوربن آن را در ۱۹۴۷ تأسیس کرده است، به وجود آمد.

انجمن دارای یک کمیتۀ پیگیری است که جهت‌گیری‌های اصلی آن را تعریف می‌کند. این انجمن جزو قطب منطقه‌ای TRIAC (ترکیه، ایران، آسیای مرکزی، افغانستان، روسیه) است که مؤسسات IFEA (در استانبول)، IFRI (در تهران)، CEFR (در مسکو)، DAFA (در کابل) و IFEAC (در تاشکند) را شامل می‌شود. از میان مدیران سابق انجمن، می‌توان پروفسور هانری کوربن، پروفسور شارل هانری دو فوشکور، پروفسور برنارد هورکاد، پروفسور رمی بوشارلا، پروفسور کریستف بالایی، پروفسور ژان دورینگ، پروفسور کریستین برومبرژه و پروفسور فیلیپ روشار را نام برد.

انجمن در مرکز شهر واقع شده و دارای یک کتابخانه، دفاتر مناسب پژوهشگران، اتاق‌های مطالعه، چهار اتاق پذیرایی و یک اتاق کنفرانس است.

کتابخانۀ انجمن بالغ بر ۲۷۰۰۰ عنوان کتاب و ۲۲۰۰۰ مجله را در بر دارد و از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ در دسترس عموم است. اتاق‌های مطالعۀ آن مجهز به رایانه، همراه با اینترنت و تجهیزات ابتدایی صوتی- تصویری است.

انجمن با کمک‌های مالی و بورس‌های کوتاه مدت (از ۱ تا ۳ ماهه) از پژوهشگران جوان فرانسه و ایران و تحقیقات آن‌ها حمایت می‌کند.

انجمن کنفرانس‌های بین‌المللی را نیز برگزار می‌کند، یا از برگزاری آن‌ها با کمک‌های مالی یا استراتژیک حمایت می‌کند و در همۀ فعالیت‌های خود اهمیت بسیاری برای برقراری روابط با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایران قائل است.

انجمن مرتباً دو نوع رویداد در ساختمانش برگزار می‌کند: سمینارهای اختصاصی از یک سو و کنفرانس‌های دوزبانه (فارسی و فرانسه) مناسب عموم از سوی دیگر.

انتشارات انجمن همۀ جنبه‌های مطالعات ایران را در بر می‌گیرد: باستان‌شناسی، علوم اجتماعی، تاریخ، فلسفه، اسلام‌شناسی، ادبیات کلاسیک و معاصر، جغرافیا، موسیقی‌شناسی و ... نشرهای انجمن بیش از ۸۰ عنوان کتاب را شامل می‌شود که مرتباً به دو زبان فرانسه و فارسی (و استثنائاً عربی برای فلسفۀ ایرانی) تجدید چاپ می‌شود. این کتاب‌ها در فرانسه و ایران به فروش می‌رسد.

هر ساله، انجمن با همکاری UMR Mondes iranien et indien، مجله‌ای را به نام «آبستراکتا ایرانیکا» منتشر می‌کند. در این مجله، مقالات و کتاب‌های علمی مربوط به مطالعات ایران که تازه چاپ شده‌اند، فهرست می‌شود. از سال ۲۰۱۵ فقط به شکل دیجیتال منتشر می‌شود.

بنابراین، انجمن با کتابخانه و پایگاه‌های دادۀ خود، کنفرانس‌ها، سمینار‌ها، پذیرایی و حمایتش از پژوهشگران و انواع خدماتی که ارائه می‌دهد، مرکزی گرم و پویا است و می‌تواند محل ملاقات همۀ محققانی باشد که در زمینۀ مطالعات ایران فعال‌اند.

تماس با ما

انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران

انجمن از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ (اداره) و ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ (کتابخانه) باز است.

تهران، خیابان فلسطین، خیابان وحید نظری، کوچۀ ادیب، پلاک ۱، صندوق پستی ۳۴۹۵ـ۱۵۸۱۵

تلفن : ۹۲ ۱۱ ۴۰ ۶۶ و ۵۳ ۲۱ ۴۱ ۶۶
فاکس : ۰۱ ۵۵ ۴۰ ۶۶
ایمیل : ifri@ifriran.org